Przyczyny i symptomy schizofrenii

Schizofrenię natrafiono po raz pierwszy w 1860 roku, choroba ta działała wtedy pod terminologią „demencja przedwczesne”. Dopiero 50 lat dalej przemianowano ją na schizofrenię. Eksperymenty uwypuklają, że schorzenie owe pojawia się zasadniczo między 15 a 30 rokiem życia. Trudno bezsprzecznie wyznaczyć jej przyczyny. Tak bywa kwalifikuje się do nich wyznaczniki genetyczne, psychologiczne tudzież socjalne oraz biochemiczne.

Schizofrenia zdoła zapoczątkować się niespodziewanie, opieszale względnie nerwicowo. Nagły początek infekcji przemawia się w postaci ścisłych zmian w zachowaniu chorego. Najczęściej jest owo atak wybitnie możnego lęku lub wzruszenia, którym towarzyszą omamy albo wyimaginowania. Początek gamoniowaty jest skromniej namacalny.

Chory zachowuje się niepoprawnie do zaistniałej pozycji, co obchodzone jest raczej jako normalne rozproszenie. Neurotyczny początek choroby ma znaki charakterystyczne dla neuroz. Są owo nade wszystko zachowania histeryczne tudzież hipochondryczne. Chorych przejmuje na domiar tego depresja względnie apatia.

Chorobę zdoła zdiagnozować zaledwie psychoterapeuta. Profesjonalista rozpoznaje chorobę na podstawie charakterystycznych wykładników. Samo leczenie schizofrenii zdoła przybrać charakter rehabilitacji lekowej czy też psychoterapii indywidualnej bądź grupowej. Współcześnie użytkowane medykamenty nie mają symptomów ubocznych.

Ich kardynalnym zobowiązaniem jest wyeliminowanie halucynacji i pomoc choremu w miarę zwykłym działaniu. Psychoterapia ma na celu pomóc wydedukować schizofrenikowi jego postać tudzież w omawiany sposób dodatkowo uspokoić. Hospitalizacja jest konieczna wyłącznie w nadzwyczaj uciążliwych przypadkach.